Trust Trans sp z o.o.
+48 539 966 173
info@trust-trans.eu
24 kwietnia, 2023 - By:

Gospodarka 2023

Instytucje finansowe i analitycy spodziewają się, że rok 2023 będzie słabszy niż poprzednio, ale zgadzają się, że nie będzie tak zły, jak oczekiwano.

Przed nami pierwsza aktualizacja prognozu w tym roku. A na rynkach widać już pierwsze oznaki wiosny.

Według ogólnych oczekiwań dynamika handlu światowego w 2023 roku będzie niższa niż w roku poprzednim. Światowa Organizacja Handlu (WTO) szacuje tę stopę inflacji na 1,7%. – 1 punkt mniej niż przed rokiem.

Jednocześnie najnowszy wskaźnik WTO dotyczący wzrostu światowego PKB wynosi 2,4%. Na ten rok W Europie będzie to 0,9%. Azja będzie najsilniejszą gospodarką na świecie, ze wzrostem od 42% do 1,5% w Ameryce Północnej.

Warto zauważyć, że rozwój światowego handlu i PKB kształtuje się poniżej średniej z ostatnich 12 lat wynoszącej 2,6%. O 2,7%

To dobry znak

Jednak dobrym znakiem jest fakt, że perspektywy handlu światowego na kwiecień br. są lepsze niż pierwszy szacunek na 2023 r. przedstawiony w październiku.

W tym czasie WTO była bardzo mało myślana i myślał tylko 1%. Rozwój handlu międzynarodowego.

Zrewidowana prognoza wynika ze zniesienia ograniczeń epidemicznych w Chinach, co ma zwiększyć popyt na import z tego kraju, pozytywnie wpływając tym samym na handel międzynarodowy. 4 444 4 444 Tymczasem nowe wskaźniki komercyjne na 2022 rok (wzrost o 2,7%) są słabsze od październikowej prognozy (3,5%). Wszystko dlatego, że czwarty kwartał był gorszy od oczekiwań. Ze względu na wysokie ceny energii, wzrost zachorowań na Covid-19 w Chinach i politykę zaostrzenia polityki pieniężnej na Zachodzie. WTO przewiduje, że światowy handel wzrośnie w 2024 r. o 3,2%. W porównaniu z tym rokiem światowy PKB wzrośnie o 2,6%. Zaznaczano jednak, że istnieje duże ryzyko niepewności co do perspektyw przyszłego roku ze względu na niestabilność warunków geopolitycznych oraz ryzyko polityki pieniężnej.

Ceny morskie idą w górę.

Na morzu odkryto jedne z pierwszych oznak ożywienia handlu międzynarodowego. Globalny indeks kontenerowy Drewry ustabilizował się na koniec marca po miesiącach spadków. Na trasie z Szanghaju do Rotterdamu odnotowaliśmy dwutygodniowy wzrost, w zeszłym tygodniu o 4%. Kosztuje 1598 dolarów za kontener tygodniowo. Upadek zakończył się także na drodze ze Wschodu do Genui.

Żadnych złych wieści z Niemiec.

Sytuacja uległa poprawie, zwłaszcza w ważnych dla eksportu sektorach, takich jak przemysł mechaniczny, chemiczny, elektryczny i mechaniczny, które mogą wspierać rozwój handlu międzynarodowego.

Otoczenie biznesowe poprawia się we wszystkich głównych sektorach niemieckiej gospodarki. Jest to szczególnie widoczne w sektorach przemysłowym i usługowym, gdzie sektor detaliczny jest stosunkowo niewielki, a produkcja przemysłowa wciąż rośnie (choć rośnie).

Według najnowszych danych Niemieckiego Urzędu Statystycznego aktywność przemysłowa w Niemczech wzrosła w lutym o 2%. medal Analitycy ankietowani przez Reuters spodziewali się wzrostu o zaledwie 0,1%. Szczególnie silny był wzrost produkcji sektora samochodowego, który wyniósł 7,6%. W porównaniu do stycznia styczniowa dynamika została zrewidowana w górę do 3,7%. (w porównaniu do grudnia)

Ten ostatni sygnał zostanie uważnie odczytany przez polski sektor przemysłowy i polskie lotnictwo. Zwiększona aktywność gospodarcza w Niemczech będzie skutkować zamówieniami od małych polskich dostawców oraz zamówień od polskich firm transportowych.

Leave a comment