Oprogramowanie do zdalnych kontroli tachografów, z którego korzystają niemieckie służby, po aktualizacji zyskało ciekawe funkcje. Teraz policja może dosłownie zaglądać do tachografu jadąc obok ciężarówki.
Zauner, który jest dostawcą oprogramowania dla branży transportowej i dla służb kontrolnych, pochwalił się, że jego rozwiązanie PSK II po aktualizacji pozwoli na zdalną kontrolę tachografów. Z narzędzia korzysta od lat niemiecka policja, służby celne i graniczne, ale dopiero ostatnia wersja oprogramowania zyskała moduł DSCR. Dzięki niemu funkcjonariusze mają możliwość wstępnej kontroli tachografu bez konieczności zatrzymywania ciężarówki. Dane z tachografu mogą odczytać jadąc za samochodem ciężarowym lub obok niego. Na ich podstawie zdecydują, czy pojazd należy zatrzymać do dalszej kontroli, czy pozwolić mu kontynuować trasę. Ma to zwiększyć skuteczność i wydajność kontroli.
Według zapewnień dostawcy oprogramowanie zawiera wszystkie funkcje i usługi, których potrzebują funkcjonariusze policji i straży granicznej do przeprowadzania mobilnych kontroli drogowych. Oferuje m.in. funkcje gromadzenia i importowania wszystkich istotnych danych (np. karty kierowcy), narzędzia analityczne do identyfikacji naruszeń i manipulacji oraz opcje tworzenia odpowiednich raportów, formularzy UE, list naruszeń i innych dokumentów.
Najważniejszym atutem oprogramowania jest oś czasu, która pokazuje między innymi czynności i naruszenia kierowcy. Zarejestrowane dane można łączyć z innymi zestawami danych na osi czasu, by szybko dokonać sensownych porównań.
– Szybka ocena danych z tachografów analogowych i cyfrowych
– Bezpośrednie wyświetlanie listy naruszeń, w tym grzywien
– Automatyczne sprawdzanie prób manipulacji
– Scalanie danych różnych kart kierowców do jednej osoby
Do najciekawszych funkcji należy również ocena i śledzenie trasy (“Porównanie odległości”), która pozwala sprawdzić przejechane kilometry w oparciu o wizualizację pokonanej trasy na mapie. Będzie to możliwe nawet przy braku dostępu do sieci w przypadku najnowszych tachografów. Urządzenia te mają bowiem wbudowaną lokalizację GPS, która pozwala na rejestrowanie dokładnego położenia pojazdu w momencie rozpoczęcia oraz zakończenia jazdy, a także co 3 godziny jazdy.
Przypomnijmy, że zgodnie z art. 9 ust. 4 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 165/2014 w sprawie tachografów stosowanych w transporcie drogowym, przekazywane zdalnie mogą być tylko dane niezbędne do celów ukierunkowanej kontroli drogowej pojazdów, których tachograf został zmanipulowany lub niewłaściwie użyty. Dotyczy to w sumie 19 parametrów.
Muszą odnosić się one do określonych zarejestrowanych zdarzeń lub danych, takich jak:
– ostatnia próba naruszenia bezpieczeństwa,
– najdłuższa przerwa w zasilaniu,
– usterka czujnika,
– błąd danych dotyczących prędkości lub trasy,
– konflikt danych związany z ruchem pojazdu,
– prowadzenie pojazdu bez ważnej karty,
– wkładanie karty podczas jazdy,
– dane dotyczące ustawień czasu,
– dane dotyczące kalibracji (włącznie z datami dwóch ostatnich kalibracji),
– numer rejestracyjny pojazdu,m
– prędkość zarejestrowana przez tachograf.
Leave a comment